Waarom er steeds meer ambtenaren komen

Door Boy van Meetelen

Bureaucratie is een ongewild bijproduct van democratie. De ambtenaren mogen immers ook stemmen en dat is al een dusdanig machtsblok dat zij nooit echt aangepakt worden.

Omdat zij dus nooit aangepakt worden, zorgen zij er na iedere verkiezing voor dat de ambtenarij weer groeit zodat zij zelf hun baantjes blijven houden. Uiteindelijk zorgt deze tendens voor een steeds grotere en duurdere overheid, die alleen bekostigd kan worden door hogere belastingen en die hogere schulden veroorzaakt. Deze belastingen worden opgebracht door de werkenden, maar omdat de ambtenaren al door belastinggeld worden uitbetaald, is hun belastingafdracht feitelijk niets anders dan een gedeeltelijke terugstorting van hun loon aan de staat die hen betaalt. Ook deze omweg van belastinggeld-circulatie heeft weer vele ambtenaren nodig om te kunnen functioneren.

De mensen die dus daadwerkelijk nieuw geld toevoegen in het systeem zijn ondernemers en personeelsleden die niet voor de overheid werken. Omdat de overheid dus structureel groeit wordt er elke keer meer van die laatste twee groepen gevraagd om nieuw geld in het systeem te stoppen. Die groepen krijgen het dus steeds zwaarder en gaan dan failliet of in het geval van werknemers worden zij wegbezuinigd (veelal vervangen voor lage loners).

Als zij stoppen (ondernemers) of ontslagen worden (Nederlandse werknemers) vallen zij vervolgens onder de sociale regelingen van de staat.

De staat heeft zichzelf verplicht om voor deze mensen zorg te dragen, hetgeen veel geld kost. Om aan dat geld te komen belast men de bedrijven en de Nederlandse werknemers extra!

Overigens moeten er uiteraard extra ambtenaren aangesteld worden om al die extra werklozen te begeleiden op allerlei verschillende manieren. Vandaar dat wederom de bureaucratie en ambtenarij zal gaan groeien. Uiteindelijk is zo’n systeem onhoudbaar en bezwijkt het onder haar eigen gewicht. De vraag is slechts wanneer?

 

Print Friendly

6 reacties op “Waarom er steeds meer ambtenaren komen”

  1. “Het aantal ambtenaren in Nederland gaat de komende jaren met 60.000 omlaag van 1,06 miljoen in 2012 naar 1 miljoen in 2016. “, aldus de overheid zelf: http://www.rijksoverheid.nl/nieuws/2013/06/05/cijfers-overheid-steeds-kleiner.html

    “Dit jaar (de dato 2012) zitten ruim zeshonderdduizend Nederlanders zonder baan thuis, terwijl dat er in 2014 ruim vijftigduizend meer zijn. In 2015 vlakt de stijging met zevenduizend extra werklozen echter af, zo blijkt uit de ramingen.”, aldus de Nederlandse bank. Het aantal werkelozen stijgt dus met 57.000.

    Het aantal asielzoekers dat binnenkomt en het percentage daarvan dat mag blijven verdubbeld tussen 2012 (ongeveer 6000 mochten blijven) en 2016 (ongeveer 12.000 zullen waarschijnlijk mogen blijven), wat een permanente stijging van overheidsafhankelijken van 24.000 betekent gedurende die vier jaren. (zie ook: http://www.nu.nl/binnenland/3751401/forse-toename-aantal-asielzoekers-in-nederland.html )

    Grosso modo stijgt het aantal overheidsafhankelijken dus met 20.000 mensen volgens de ramingen van de regering, De Nederlandse bank en de COA tussen 2012 en 2016.

    Hoe dat met de kennis achteraf in 2016 werkelijk is, dat is te voorspellen met bovenstaand artikel. Want de logica leert dat het aantal overheidsafhankelijken wel moet stijgen. Zelfs als het aantal ambtenaren daalt.

  2. Heikneutert harkt met lange werkweken elk jaar met zakelijke dienstverlening 120.000 - 140.000 euro bij elkaar in het buitenland. In 2015 verhuis ik met mijn handel naar het buitenland en verwacht daar min. 25.000 - 30.000 per jaar netto meer aan mijn geploeter over te houden. Stik lekker met z’n allen met die nepsolidariteit. Laat mij dan maar een onderbuiker zijn en een racist. Maar ik verdien IEDERE CENT zelf bij elkaar en ik ga hier niemand meer financieren/subsidiëren om me door mensen die hun geld KRIJGEN voor rotte vis te laten uitmaken.

  3. Als oud ambtenaar heb ik als ondernemer vele jaren klussen gedaan voor de overheid. In feite ben je dan nog steeds ambtenaar, want je krijgt je inkomsten uit algemene middelen. Alleen met minder baanzekerheid. Ik was een soort ‘schaduwambtenaar’.

    Trek je dit door, dan blijken er heel veel schaduwambtenaren te zijn. Mensen en bedrijven die publiek gefinancierde opdrachten uitvoeren, ontvangers van subsidies, private organisaties die wettelijk gesanctioneerde taken uitvoeren, ZBO’s, de werknemers van bedrijven die puur bezig zijn met compliances aan wetgeving, de vele ftes binnen die gemoeid zijn met de administratie en inning van de inkomstenbelasting etcetera etcetera.

    Alles bij elkaar opgeteld is het aantal ambtenaren plus schaduwambtenaren veel en veel groter. Veel meer mensen hebben hun baan te danken aan de overheid. En zullen vaak uit dankbaarheid, maar eerder nog vanwege hun eigen portemonnee, op collectieve partijen blijven stemmen.

  4. Herinner me nog een belastingfiep die bij ons naar de boeken kwam kijken. Gaandeweg vertelde hij dat hij zelf ook ZZP’er was naast zijn baan bij de belastingen. Laat Wiebes daar maar eens naar kijken. Hoeveel van die blauwe kneuzen lopen bij te beunen en of dat wel klopt met de urencriteria enz.

  5. Natuurlijk is er veel niet goed aan het systeem ambtenarij. Maar bedenk in elk geval dat er heel wat ambtenaren inmiddels thuis zitten en niet met een zo riant wachtgeld als politici. Lees bijv. op Binnenlands bestuur dat de gemeente Rotterdam toe is aan de volgende reorganisatie. Herplaatsing c.q. uitplaatsing levert onvoldoende op. Saneren door bestuurders is eenvoudig met een grote bezem maar het zal je maar raken. Groot probleem in dit land is dat velen ambtenaren en bestuurders op een hoop vegen. Dat is net zo simpel als zeewater en kraanwater bij elkaar gooien.

Reacties zijn gesloten.